بهترین دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

بهترین دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک (ATF)

بهترین دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک (ATF)

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

یکی از اجزای مهم و حیاتی پیش ران یک خودرو جعبه دنده یا همان گیربکس آن می باشد و بسیاری تصور می کنند که گیربکس خودرو کمتر نیازمند تعمیر و نگهداری است و یا حتی نیازی به بازبینی دوره ای و نگهداری ندارد در حالیکه اینگونه نیست، چرا که عملکرد گیربکس بستگی تام و تمام به سیال درون آن دارد و بدون روغن یا با روغن بدون کیفیت قطعات گیربکس فقط تعدادی قطعات درکنار هم می باشند. عدم تعویض به موقع روغن گیربکس موجب وارد آمدن آسیب های جدی به قطعات و اجزای آن می شود که نهایتاً موجب وارد آمدن خسارت به خودرو خواهد شد. گریسی شدن(غلیظ شدن)روغن گیربکس موجب تاخیر در تعویض دنده، تعویض دنده های ناگهانی یا به اصطلاح لگد زدن گیربکس و … عوارضی این چنینی می شود که مشکلات مطرح شده فوق ناشی از عدم تعویض به موقع روغن گیربکس می باشد.

*زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس هر 60 الی 70 هزار کیلومتر می باشد، البته این زمان بصورت قراردادی و قطعی نمی باشد و در درجه اول بایستی به دستورالعمل شرکت سازنده توجه اکید شود و سپس بستگی به شرایط و نوع استفاده ، شرایط ترافیکی ، نحوه استفاده از خودرو می باشد که در بازه فوق متغیر است.

گیربکس خودرو های اتوماتیک از قسمت های مختلف تشکیل شده است که مهمترین قسمتهای آن: مبدل گشتاور (Torque Converter) ، چرخدنده ها (Gears) و کلاچ‌ها و ترمزها می باشد.

قسمت مبدل گشتاور که ما بین موتور و گیربکس خودرو قرار دارد از مهم ترین قسمت های سیستم تعویض دنده در خودرو ها ی اتوماتیک می باشد که در حین تعویض روغن به صورت دستی و بدون استفاده از دستگاه های مربوطه ؛ روغن این قسمت تعویض نمی گردد و در واقع عملیات تعویض روغن گیربکس ناقص انجام می شود.

در گیربکس اتوماتیک تعداد زیادی کلاچ و ترمز وجود دارد که برای مکانیزم تعویض دنده است و رابطه تنگاتنگی نیز بین این اجزا و سیال مابین آنان وجود دارد که در صورت عدم تعویض به موقع روغن گیربکس، روغن کهنه در میان کلاچ ها و ترمز ها اصطلاحاٌ لجن می شود و منافذ بین این کلاچ و ترمز ها را پر می کند و باعث کند شدن تعویض دنده و لگد زدن گیربکس و آسیب دیدن چرخ دنده ها می شود که هزینه بالایی برای تعمیر گیربکس موجب میشود .

چرخ دنده ها نیز در انواع سیاره ای و خورشیدی بوسیله کلاچ و ترمز ها ثابت یا متحرک هستند تا نسبت دنده مورد نیاز حرکت خودرو را در سرعتهای مختلف تایین و تامین میکنند.

یکی از عللی که تعویض به موقع روغن گیربکس اتوماتیک را حائز اهمیت می سازد، وجود براده ها و ذرات ایجاد شده درون روغن در اثر سایش قطعات درون گیربکس می باشد. این براده ها با گذشت زمان و غلیظ شدن روغن باعث خورندگی اجزا و مجاری روغنکاری گیربکس می شوند که قبل و بعد از عدم تعویض به موقع روغن مشکلاتی را برای خودرو ایجاد می کند.

تا به اینجا دلایل مختلفی برای لزوم تعویض روغن گیربکس و تعویض به موقع آن شرح دادیم. حال به شرح اهمیت چگونگی انجام تعویض روغن گیربکس می پردازیم.

برای تعویض روغن گیربکس اغلب تعمیرکاران به روش سنتی و به همان روشی که روغن موتور را تعویض می کنند، اقدام به باز کردن پیچ تخلیه کارتل گیربکس کرده و پس از تخلیه روغن اقدام به اضافه کردن روغن جدید می نمایند. این روش کاملاً غلط و منسوخ است و برای گیربکس خودرو نیز بسیار مضر است و دلایل و توجیهات تعمیرکار محلی صرفاً بنابر جلب نظر مشتری برای کسب درآمد برای خودش می باشد و توصیه و انجام این روش قطعاً به دلیل نا آگاهی و بی اطلاعی از علم روز و گیربکس اتوماتیک می باشد.

یکی از دلایل نادرست بودن این روش باقی ماندن نیمی از روغن در مبدل گشتاور(توربین) گیربکس می باشد، لازم به ذکر است که در برخی از خودروهای مدل روز با باز کردن پیچ کارتل گیربکس تقریباً هیچ روغنی خارج نمی شود. دلیل دوم این است که مقداری از روغن کثیف مابین چرخنده ها، کلاچ و ترمز ها می ماند که با این روش هرگز تعویض نمی گردد.

با استفاده از روش سنتی پس از انجام تعویض روغن درون کارتل، با روشن کردن خودرو روغن قدیمی با ویسکوزیته بالا که مملو از املاح است و روغن تمیز با غلظت مناسب به راحتی مخلوط نمی گردد و به دلیل واکنش های شیمیایی مابین روغن کثیف و تمیز کارایی روغن تمیز کاهش یافته و ضمن ایجاد مشکلاتی در تعویض دنده همانند این است که تعویض روغنی انجام نگرفته است ودر واقع گیربکس زودتر نیاز به تعویض مجدد روغن پیدا می کند ولیکن متاسفانه صاحب خودرو به گمان انجام وظیفه خود در تعمیر و نگهداری به موقع دوره ای خودرو به آسودگی به راندن خودرو می پردازد اما غافل از اینکه چه عقوبت بدی در انتظار او می باشد..
در روش سنتی و معمول امکان شستشو گیربکس و منافذ آن وجود ندارد اما با استفاده از این دستگاه ها و با اضافه کردن مایع مخصوص شستشوی گیربکس می توان به راحتی داخل گیربکس خودرو را شستشو داد.

روش صحیح تعویض روغن گیربکس

برای انجام تعویض روغن گیربکس به روش صحیح می بایست از دستگاه های مخصوص برای این عمل استفاده نمود. با استفاده از دستگاه های مخصوص تعویض روغن گیربکس می توان تمام روغن درون گیربکس ، توربین گیربکس و روغن ما بین چرخدنده ها، کلاچ و ترمز ها را تعویض کرد.
مکانیزم عمل این دستگاه ها به اینصورت است که با ایجاد مداری رفت و برگشتی بین دستگاه و گیربکس با تزریق روغن نو و گرفتن روغن کثیف عملیات تعویض روغن را بطور کامل انجام می دهند.
اما نکته مهم اینجاست که نیروی محرکه پمپ دستگاه ، پمپ روغن خودرو (Oil Pump) می باشد و این بدان معنی است که در حین عملیات تعویض روغن گیربکس با دستگاه می بایست خودرو روشن باشد. همین امر باعث تعویض تمام روغن گیربکس خواهد شد زیرا که توربین گیربکس نیز در مدار قرار می گیرد و روغن درون آن بطور کامل تعویض می گردد.

با توجه به مطلب فوق بعضی از افراد بر این باورند که در هنگام روشن بودن خودرو و تعویض روغن نو به جای روغن کهنه توربین گیربکس آسیب می بیند یا می سوزد. اما در حقیقت این باور نادرست اپراتور است زیرا که در تمام طول عملیات روغن در حال گردش در سیستم می باشد و توربین خودرو لحظه ای بدون روغن نمی ماند. علاوه بر این این با استفاده از دستگاه مخصوص تعویض روغن گیربکس می توان با مکانیزم های دستی یا اتوماتیک فشار پمپ دستگاه را با فشار پمپ روغن خودرو تنظیم کرد، همین امر سبب می شود تا سیستم گیربکس لحظه ای بدون روغن کار نکند و آسیبی به آن وارد نشود.

انواع دستگاه تعویض روغن گیربکس

این دستگاه ها در انواع مختلفی عرضه می گردد . دستگاه های بادی ، دستگاه های برقی (220 ولت شهری،

12 ولت باطری خودرو) که نوع بادی این دستگاه ها از رده خارج و هرگز توصیه نمی شود زیرا که نوسانات قدرت باد تاثیر مستقیم روی عملیات خواهد گذاشت و باعث وارد آمدن فشار بر روی پمپ روغن خودرو خواهد شد.

دستگاه های برقی نیز در انواع نیمه اتوماتیک، اتوماتیک و تمام اتوماتیک وجود دارند.

برای انجام عملیات با نوع نیمه اتوماتیک این دستگاه ها نیاز به دو اپراتور در هنگام انجام عملیات می باشد که یک اپراتور روند تعویض روغن با دستگاه را چک کند و با نگاه کردن به گیج های فشار و سرعت رفت و برگشت روغن بر روی دستگاه مانع از بروز اختلاف فشار بین پمپ گیربکس و پمپ دستگاه شود ، اپراتور دیگر نیز می بایست در خودرو بنشیند تا مواقعی که نیاز به تعویض دنده می باشد این کار را بطور دقیق انجام دهد.
در نوع اتوماتیک این دستگاه ها نیز شیوه کار به همان صورت دستگاه های نیمه اتوماتیک می باشد با این تفاوت که دستگاه های اتوماتیک مجهز به ترازو برای اندازه گیری وزن مخزن های روغن نو و کهنه می باشند و در برخی مدل ها به صفحه نمایشگر ، پرینتر و صفحه کلید مجهز شده اند. در این مدل دستگاه ها نیز ، انجام عملیات نیازمند دو اپراتور است.

اما در مدل های تمام اتوماتیک انجام عملیات نیازمند تنها یک اپراتور می باشد که وظیفه آن متصل کردن شیلنگ های دستگاه به گیربکس خودرو و تعویض دنده در حین عملیات تعویض روغن می باشد. دستگاه های تمام اتوماتیک از دو نوع پمپ تشکیل شده اند: یکی پمپ روغن معمولی و دیگری پمپ دور متغیر (Variable Pump) . این پمپ با متصل شدن به یک بُرد هوشمند دو وظیفه مهم را بطور اتوماتیک انجام می دهد؛ یکی تشخیص جهت گردش روغن و معکوس کردن جهت عملیات (در صورت اشتباه متصل کردن شیلنگ ها به ورودی و خروجی گیربکس) و دیگری تنظیم خودکار فشار پمپ دستگاه با فشار پمپ روغن گیربکس خودرو.

تشخیص بهترین دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

از آنجایی که گیربکس خودروهای اتوماتیک یکی از اعضای مهم و حیاتی برای خودرو است پس در مورد انتخاب دستگاه مناسب می بایست دقت و وسواس بسیاری به خرج داد، زیرا که در صورت آسیب دیدن گیربکس اتوماتیک هزینه گزافی بابت تعمیر آن باید پرداخت. پیشنهاد ما به منظور انتخاب بهترین دستگاه تعویض روغن مدل تمام اتوماتیک آن می باشد که خیال اپراتور و مالک خودرو را از بابت دقت در انجام عملیات راحت می کند.

قیمت دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک (ATF)

بازه قیمتی این محصول بسیار متنوع می باشد و این تنوع بسته به کشور ساخت دستگاه ، توانایی عملیاتی دستگاه و اصطلاحاً آپشن های (Options) موجود بر روی دستگاه متغیر می باشد. برای اطلاع از تنوع این محصول، دریافت مشاوره فنی رایگان و استعلام قیمت دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک (ATF) با ما تماس بگیرید.