روغن سوزی موتور خودرو

روغن سوزی موتور خودرو چیست ؟

روغن سوزی موتور خودرو

اصطلاح روغن سوزی موتور خودرو

 اصطلاح روغن‌سوزی در موتور خودرو به حالتی گفته می‌شود که روغنی که وظیفه روانکاری و خنک کاری در موتور را به عهده دارد وارد محفظه بالای پیستون (اتاق احتراق) شود و با فرآیند جرقه زنی شمع ها و مرحله احتراق موتور بسوزد و به همراه گازهای دیگر از اگزوز خودرو خارج شود.

 وجود روغن در موتور به سبب وظایفی که بر دوش این مایع می باشد بسیار ضروری و حساس است. یکی از اصول طراحی موتور خودرو این است که روغن موتور می بایست در سیکل کاری موتور از نقاط داغ یا محفظه احتراق موتور دور بماند؛ این جمله به معنی آن است که روغن موتور در موتور های با کارکرد صحیح نمی سوزد. ، اما در صورتی که موتور دچار روغن‌سوزی شود، روغن وارد اتاق احتراق موتور می شود و به مرور سوخته و از موتور خارج می‌شود که یکی از مضرات مهم این اتفاق آلودگی هوا است. روغن سوزی موتور کارآیی موتور خودرو را به شدت کاهش می دهد. در نتیجه سوختن تدریجی روغن موتور سطح روغن در موتور خودرو کاهش می یابد که این باعث وارد آمدن صدمات جدی به موتور خواهد شد.

دلایل و علت های روغن سوزی خودرو

 یکی از دلایل اصلی روغن‌سوزی موتور، خرابی رینگ‌های پیستون است. یکی از وظایف رینگ های پیستون پاک کردن روغن از جداره پیستون در هنگام بالا و پایین شدن می باشد، در نتیجه اگر این رینگ ها معیوب باشند روغن موجود در سطح سیلندر، در زمان حرکت رو به پایین پیستون به‌طور کامل از جداره پیستون پاک نشود و در زمان احتراق با مخلوط سوخت و هوا ترکیب شده و بسوزد. البته روغن سوزی موتور می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که تشخیص دقیق آن فقط از عهده یک مکانیک ماهر بر می آید.

 

روغن سوزی موتور خودرو

نشانه های روغن سوزی موتور در خودرو

خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو یکی از ساده ترین نشانه های روغن سوزی موتور است. میزان تولید دود آبی رنگ به میزان روغن ترکیب شده با هوا بستگی دارد. برای تشخیص روغن‌سوزی در یک موتور از این طریق می بایست پس از گرم شدن موتور خودرو پدال گاز را بطور مکرر فشار داد و به رنگ دود خارج شده از اگزوز دقت کرد.

روش تشخیص روغن سوزی از رو شمع خودرو

دیگر روش برای تشخیص روغن سوزی موتور چک کردن شمع‌ها است زیرا که در اثر جرقه زنی و ترکیبات روغن، شمع خودرو کثیف یا به اصطلاح خیس می شود که این نشانه روغن‌سوزی است. روش درست تشخیص این مشکل، بهره‌گیری از ابزاری بنام کمپرس سنج موتور می باشد که بوسیله آن می توان تراکم فشار هر سیلندر را اندازه گیری کرد، افت فشار سیلندر به معنای معیوب بودن رینگ‌های پیستون است که روغن‌سوزی را به دنبال دارد.