12 نکته اساسی هر مالک خودرو باید بدانند

12 نکته اساسی هر مالک خودرو باید بدانند

این روزها خرید ماشین و یادگیری چگونگی رانندگی با آن ساده است اما فهمیدن نحوه کارکرد ماشین به مراتب دشوارتر است ، بجز این باید بدانید چطور آن را در بهترین وضیعت نگهداری کنید. اما جای نگرانی نیست ما قصد داریم تا به شما در تبدیل شدن به یک راننده دانا و آگاه در جاده کمک کنیم. در اینجا ده مورد اساسی وجود دارد که هر صاحب خودرو باید در ذهن داشته باشد:

1. روغن موتور خودرو

بسیاری از مردم فکر می کنند که روغن به فرایند احتراق بهتر خودرو کمک می کند اما در واقع ، روغن موتور وظیفه روانکاری، خنک کردن و تمیز کردن قطعات داخل موتور خودرو را دارد. بنابراین این بدان معنی است که اگر روغن موتورکافی نباشد یا به موقع تعویض نگردد، سه مشکل برای روغن پیش می آید : تخریب حرارتی(1)(رسوبات لاک و کربن)، اکسیداسیون(2) (لاک و لجن) و افت ظرفیت گرمایی(3) (دوده و قیر)، این معایب قطعات داخل موتور، که در معرض تماس با روغن هستند را دچار اصطکاک می کند. هنگام وقوع این سه مشکل، روغن خلاف وظیفه اصلی خود عمل می کند. این عوامل باعث ایجاد اصطکاک بیشتر و گرم شدن موتور، دیواره سیلندرها ، بلبرینگ، رینگ ها، و غیره می شود که باعث وارد آمدن صدمات جدی و در برخی موارد غیر قابل جبران به سیستم موتور و قطعات داخل آن می شود.

روغن موتور خودرو

2. لاستیک زاپاس

تایر یدکی برای افزودن بار اضافی به ماشین شما طراحی نشده است. هر راننده لازم است که محل لاستیک یدکی خودروی خود را (به همراه جک و آچار مخصوص) بداند تا در هنگام نیاز به تعویض لاستیک به دنبال آن نگردد. لاستیک های زاپاس معمولا در داخل صندوق یا پنل صندوق هستند، اما بسته به مدل خودرو مکان قرارگیری لاستیک یدکی متفاوت است.
همچنین قبل از اینکه از ماشین خود استفاده کنید، حتماً وجود لاستیک و دیگر لوازم یدکی را چک کنید. درصورت استفاده از لاستیک زاپاس لازم است که لاستیک آسیب دیده را تعمیر و یا تعویض کنید و آن را در محل لاستیک زاپاس قراردهید.

در عملیات تعویض تایر مهمترین عامل کنترل و مهار وزن خودرو و برداشتن وزن از لاستیک ها است که این امر به سادگی توسط جک موجود در خودرو میسر می شود.

 

 3. تیغه برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل

آیا تا به حال در هوای بارانی با برف پاک کن معیوب رانندگی کرده اید؟ اصلاً لذت بخش نیست! سلامت تیغه های برف پاک کن یک ضرورت است که بسیاری از مردم تمایل به نادیده گرفتن آن دارند و این مسئله را وقتی متوجه می شوند که دیدشان مختل شود و در معرض خطر تصادف بسیار شدیدی قرار بگیرند. اگر می خواهید برف پاک کن های شیشه جلو اتومبیلتان بهترین عملکرد را داشته باشند، تیغه های آنها را از نظر شکل ظاهری بازدید کنید. به طور کلی، شما باید آنها را هر شش ماه تعویض کنید، هر چند بهتر است ابتدا با دفترچه راهنمای ماشین خود چک کنید.

تیغه برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل

4. مایعات خودرو

یکی دیگر از اجزای اساسی که هر راننده باید در نظر بگیرد، مایعات ماشین است. اگر می خواهید ماشینتان بطور هماهنگ و بدون نقص کار کند، بطور منظم مایعات مورد نیاز خودرو را بررسی کنید. در اینجا. پنج مورد مهم از مایعات خودرو را نام می بریم:
 روغن موتور
 آب رادیاتور (خنک کننده)
 روغن هیدرولیک فرمان
 روغن ترمز
 روغن گیربکس
 آب شیشه شوی

مایعات خودرو

5. باد لاستیک

شما ممکن است فکر کنید باد تایر چرخ ها واقعا مسئله‌ی مهمی نیست، اما این اشتباه خیلی بزرگی است. باد لاستیک در واقع یکی از مهمترین مسائل ایمنی خودرو شماست؛ چرا؟ وقتی لاستیک خودرو کم باد است، قسمت بیشتری از آن سطح زمین را لمس می کند و می تواند اصطکاک بین جاده و تایر را افزایش دهد. وقتی این اتفاق می افتد، سرعت استهلاک تایر بیشتر می شود و عمر مفید تایر را کاهش می دهد و همچنین در بعضی موارد گرم شدن بیش از حد لاستیک فرسوده ممکن است منجر به ترکیدگی لاستیک شود، که این اتفاق در برخی موارد منجر به تصادفات هولناک می شود.

برعکس، وقتی باد لاستیک زیاد باشد، سطح کمتری از تایر با زمین در تماس است، که این باعث می شود رانندگی همراه با تکان های زیادی باشد و آرامش و راحتی در رانندگی را سلب می کند . همچنین باریک شدن سطح تماس لاستیک و جاده، باعث کاهش قابلیت‌های لاستیک و پایداری آن می شود که این مسئله می تواند شما را در محاسبه منطقه زمانی مناسب برای گرفتن ترمز خودرو خود دچار اشتباه کند. از دیگرعوارض ناشی از زیاد بودن باد لاستیک ها می توان به، ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی لاستیک و از بین رفتن قابلیت جذب نیرو‌های وارد شده از سطح جاده به قسمت های میانی لاستیک و افزایش آسیب‌پذیری آنها؛ به دلیل تجمع نیروها در مرکز آجهای لاستیک لایه‌های آن در زمان گرم شدن ، تمایل زیادی به جدا شدن دارند.

بدیهی است، اگر شما در تنظیم باد لاستیک خودرو بطور ناخواسته دچار اشتباه شده اید، بهتر است فشار باد لاستیک بیش از حد مجاز آن باشد به جای آنکه فشار پایین تر از حد مجاز باشد. اما اگر قصد دارید که طول عمر لاستیک بالا رود و خطرات ناشی از عدم تنظیم مناسب باد به حداقل برسد توصیه می شود که همواره فشار باد لاستیک را متناسب با استاندارد های درخور فصول سال و شرایط آب و هوایی گوناگون تنظیم کنید.

باد لاستیک

6. چراغهای جلو و عقب

چراغهای جلو و چراغ های عقب به مرور زمان کم نور می شود از این رو بایستی آنها را بصورت دوره ای مورد بررسی قرار داد. چک کردن آنها به عنوان اقدامی پیشگیرانه امنیت شما را تضمین می کند. همچنین از جرائم راهنمایی و رانندگی مربوط به عدم نور کافی و یا سوختگی چراغ خودرو جلوگیری می شود. به طور کلی، توصیه می شود که هر ساله چراغهای جلوی خودرو تعویض گردد.
در هنگام تعویض چراغ های جلو می بایست نور چراغ ها را با دستگاه تنظیم نور چراغ مجدداً تنظیم نمود که این کار باعث افزایش تمرکز در رانندگی و بهتر شدن دید راننده خواهد بود و همچنین از کاهش دید و ایجاد مزاحمت برای رانندگانی که از طرف مقابل جاده در حرکت هستند جلوگیری می کند

چراغهای جلو و عقب

7. تعمیر و نگهداری خودرو

سرویس دوره ای خودرو به طور منظم باید انجام شود که با توجه به کارکرد (کیلومتر طی شده) اتومبیل متفاوت است . شاید انجام این سرویس ها هزینه‌ بر باشد، اما نگهداری ماشین شما بسیار مهم تر است همچنین در صورت عدم رسیدگی به موقع به خودرو متحمل هزینه های به مراتب بیشتر از سرویس دوره ای آن خواهید شد. بهترین راه برای دانستن زمان مراجعه به تعمیرگاه به منظور انجام سرویس دوره ای خواندن دفترچه راهنمای خودرو است که در آن فواصل ایده آل سرویس و بازبینی اجزاء مختلف خودرو نوشته شده است

تعمیر و نگهداری خودرو

8. کمک فنر ها

آیا ماشین شما تکان های نا متعارف دارد؟ آیا هنگام عبور از دست اندازها خودروی شما صدا می دهد؟ این مشکلات با خرابی کمک فنرها بروز پیدا می کنند. این یکی از مشکلات رایج در خودروهای قدیمی است.
با مراجعه به مراکز معاینه فنی و با استفاده از دستگاه تست کمک فنر می توانید از سلامت کمک فنر خودرویتان اطمینان حاصل کنید و یا در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید.
سیستم تعلیق خودرو یا فنربندی بخشی از ماشین است که از وارد آمدن لرزش ها و نوسانات حاصل از حرکت خودرو بر روی سطوح ناهموار به اتاق، شاسی و سرنشینان جلوگیری می کند. به مجموعه فنرها، کمک فنر،

بدنه خودرو، اکسل ها، چرخ ها و دیفرانسیل ها سیستم تعلیق خودرو گفته می شود.

وظایف سیستم فنربندی خودرو عبارتند از:

 جلوگیری از انتقال لرزش ها و ارتعاشات وارد به چرخ‌ بر اثر ناهمواری‌های جاده به بدنه اتومبیل
 تماس مؤثر لاستیک ها با سطح جاده

دو چالش بسیار مهم در طراحی سیستم تعلیق خودرو دو مقوله متضاد؛ کیفیت سواری اتومبیل و قابلیت کنترل و هدایت خودرو است. به بیان ساده تر، بهبود هرکدام از آنها باعث بروز اشکال در دیگری می شود. که در این مورد شرکت های بزرگ خودرو سازی جهان با هم در رقابت هستند.

فنر خودرو

9. فیلتر هوا

فیلتر هوای خودرو را می بایست هر 6 ماه یکبار تعویض کرد. با گذشت زمان فیلتر هوای موتور کثیف می شود و این الودگی ها ممکن است باعث مسدود شدن فیلتر شوند که با بروز این مشکل هوای کمتری برای ترکیب با سوخت به موتور می رسد که این مسئله روند عملکرد موتور را دچار مشکل می کند. این مسئله افزایش مصرف سوخت را به دنبال دارد.

فیلتر هوا

10. کیف اضطراری جاده

شما هرگز نمی توانید پیش بینی کنید که آیا ماشین شما در سفر خراب می شود ؟ بنابراین اگر چنین اتفاقی افتاد، باید کیف اضطراری در اتومبیل خود داشته باشید. که شامل موارد زیر است:

 جعبه کمکهای اولیه
 کپسول آتش نشانی
 مثلث اخطار و نوار خطر
 فشار سنج تایر
 آچار، پیچ گوشتی و چاقوی چندکاره
 چراغ قوه
 دستکش، پتو و البسه گرم
 باطری یدک و سیم باطری
 سیم بکسل (طناب مخصوص یدک کردن)
 آب آشامیدنی
 زنجیر چرخ و تجهیزات مناسب فصل زمستان

کیف ابزار خودرو

11. ترمز ها

ترمز یکی دیگر از اجزای حیاتی و مهم است که نباید هرگز نادیده گرفته شود. از جمله نشانه های خراب بودن سیستم ترمز خودرو می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 صدای غیر عادی هنگام گرفتن ترمز
 لرزش پدال ترمز در شرایط عادی (توجه داشته باشید که لرزش ها در حالتABS طبیعی است)
 انحراف خودرو از مسیر حرکت
موارد بالا همگی ناشی از عدم بازبینی و سرویس به موقع لنت ترمز خودرو است که در برخی موارد این سهل انگاری باعث وارد آمدن آسیب به دیسک چرخ خواهد شد که تعمیر و تراشکاری آن هزینه گزافی در بر دارد

ترمز خودرو

12. مکانیک ماهر

و در آخر، یک مکانیک خوب پیدا کنید! صادقانه باید گفت که پیدا کردن یک مکانیک ماهر بسیار سخت است اما بسیارند مکانیک های حرفه ای که می توانید به آنها مراجعه کنید.
پی نوشت

1- تخریب حرارتی: روش تخریب حرارتی به عنوان یکی از راه‌های سنتز نانومواد پیشنهاد شده است. به‌طور کلی در تخریب حرارتی (Thermal Decomposition)، ماده پس از رسیدن به دمای مشخصی دچار تخریب در ساختار شیمیایی خود می‌شود. از آن جهت که معمولا در طول تخریب حرارتی پیوندهای شیمیایی باید شکسته شوند، معمولا کل فرآیند گرماگیر (Endothermic) می‌باشد. این فرآیند با نام گرماکافت (Thermolysis) و گاه پیرولیز (Pyrolysis) نیز شناخته می‌شود. به طور دقیق تر، پیرولیز به واکنش‌های تخریب شیمیایی مواد شیمیایی اطلاق می‌شود که در آنها اکسیژن دخالتی ندارد. فرآیند تخریب حرارتی یک فرآیند برگشت‌ناپذیر (Irreversible) است.

2- اکسیداسیون : اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی حاصل از ترکیب شدن روغن و اکسیژن می باشد. عوامل موثر در افزایش سرعت اکسیداسیون، درجه حرارت های بالا، آب، اسیدها و کاتالیزورهایی همچون مس هستند. میزان اکسیداسیون با گذشت زمان زیاد میشود همچنین طول عمر یک روغن با افزایش دما کاهش می یابد. اکسیداسیون روغن منجر به افزایش ویسکوزیته و رسوبات لجن و لعاب در محفظه موتور می شود. میزان اکسیداسیون به کیفیت و نوع روغن پایه و همچنین مجموعه افزودنی های مورد استفاده بستگی دارد.

3- ظرفیت گرمایی : مقدار گرمایی که لازم است تا دمای یک ماده را به اندازه یک درجه افزایش دهد، به عنوان ظرفیت گرمایی تعریف می‌شود از آنجایی که روغن موتور وظیفه خنک کردن موتور را به عهده دارد در مدت زمان کارکرد روغن که گرما را جذب می کند اگر ساختار مولکولی آن نامناسب باشد گرما را به خوبی انتقال نمیدهد و باعث تشکیل لجن و غلظت می شود .

ککانیک ماهر