مراحل سرویس ها و تعمیرات و نگهداری خودرو

مراحل سرویس ها و تعمیرات و نگهداری خودرو

1- روغن موتور

سرویس دوره ای ، بررسی و تعویض روغن موتور از مهمترین اقدامات نگهداری خودرو است . توصیه می شود که سطح روغن به طور مداوم بازدید شود و در صورتی که پایین تر از علامت min باشد ، مقداری روغن به آن اضافه کنید تا سطح آن بین دو علامت روی گیج قرار گیرد . برای سهولت انجام این کار از دستگاه ساکشن روغن بادی یا برقی استفاده می شود .

2- گیربکس

سرویس دوراه‌ای این عضو حیاتی از اتومبیل نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد ، در اتومبیل های نسل جدید و گیربکس های اتوماتیک بسته به مدل خودرو سرویس دوره ای گیربکس متفاوت می‌باشد ولی به طور معمول در هر 60 هزار کارکرد باید روغن گیربکس تعویض شود . برای تعویض روغن گیربکس از دستگاه  تعویض روغن گیربکس اتوماتیک استفاده می‌شود .

3- چرخ ها

واضح و مبرهن است که سرویس و بازدید دوره ای چرخ های اتومبیل که از اعضای متحرک خودرو است بسیار حائز اهمیت است ، یکی از موارد مورد بررسی ساییدگی آج چرخ ها می‌باشد که در هر خودرو بسته به نوع و شرایط محور خودرو متفاوت است که این کار بوسیله دستگاه لاستیک درآور به سهولت انجام می‌شود . مورد دیگر میزان باد چرخ‌هاست که تاثیر مستقیم بر روی ساییدگی آنها دارد که برای تنظیم باد اتومبیل از دستگاه تنظیم باد استفاده می گردد . یکی دیگر از موارد مورد بررسی میزان بالانس و یا نابالانسی چرخ ها ست که این امر نیز با استفاده از دستگاه بالانس در انواع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و دستی به سهولت امکان پذیر است .

4- سیستم تهویه

همانگونه که می‌دانید کولر اتومبیل ها با نوعی گاز مبرد کار می‌کند ، که بر اثر استفاده از کولر خودرو به مرور زمان میزان این گاز و قدرت سرد کنندگی کولر خودرو کاهش می یابد و این یعنی زمان تعویض گاز کولر فرا رسیده است که این کار را به صورت تمام اتوماتیک دستگاه های شارژ و ریکاوری گاز کولر انجام می دهند .
موارد فوق اعضای حیاتی خودرو بودند که به اجمال آنها را بررسی کردیم و اهمیت سرویس دوره‌ای در آنها را اشاره داشتیم .
سرویس های دوره ای توسط تعمیرکار ماهر و در تعمیرگاه هایی انجام می‌شوند که ابزار و و سایل مخصوص تعمیر خودرو را در اختیار داشته باشند . در زیر به توضیح مختصری در مورد تجهیزات تعمیر گاهی می پردازیم .
به مجموعه ای از ابزار و ادوات تعمیر خودرو که در تعمیرگاه های خودرو استفاده می‌شود تجهیزات تعمیرگاهی می‌گویند. این تجهیزات شامل تجهیزات الکترونیکی و تجهیزات غیرالکترونیکی می‌باشد که در خلال معرفی اجزای حیاتی خودرو به معرفی کاربردی آنها پرداختیم

تجهیزات الکترونیکی به آن دسته از تجهیزات تعمیرگاهی می‌گویند که شامل مدارهای الکترونیکی و بعضاً مدارهای هوشمند می‌باشد ، دستگاه عیب یاب (دیاگ) ، دستگاه های شارژ گاز کولر اتوماتیک ، انژکتور شور و … از جمله تجهیزات الکترنیکی به حساب می‌آیند .