تست کمک فنر، یک ضرورت جهت اطمینان از امنیت خودرو

 

خرابی کمک فنر، یکی ازعوامل بسیار تاثیرگذار برروی کاهش کیفیت سواری خودرو می باشد و در صورتی که اختلال ایجاد شده در این بخش تعمیر نشود، به بخش های دیگر خودرو نیز آسیب خواهد رسید. در بسیاری از خودروهای جدید موجود در بازار، مشاهده می کنیم که به شدت بر روی ساختار کمک  فنر کار شده و از اجزای مهم خودرو به شمار می رود. همچنین، با توجه به مدرن و به روز شدن ساختار کمک فنر ها، هزینه ها برای تعمیر آن ها نیز افزایش یافته است. برای اینکه از پیش آمدن این خسارات و هزینه ها جلوگیری کنید، نیاز است تا هر چند وقت یکبار کمک فنر های خود را تست کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، لطفا با ما همراه باشید.

 علائم خرابی کمک فنر چیست؟

  • بالا پایین شدن خودرو در جاده ها و مالیده شدن نوک خودرو به زمین، هنگام ترمز گرفتن می تواند به خاطر وجود اختلال در کمک فنر ها باشد. همچنین، اگر به هنگام پیچیدن در پیچ ها، کنترل خودرو برای راننده سخت باشد و امکان چپ کردن وجود داشته باشد، احتمال خرابی در کمک فنر ها وجود دارد.
  • تکان خوردن بیش از حد چرخ ها بر روی سطح جاده می تواند به دلیل فرسودگی و استهلاک کمک فنر ها باشد که ایمنی سرنشینان را به شدت به خطر می اندازد.
  • اگر نوک خودرو به سمتی کشیده می شود، به این معنی است که سیستم تعلیق خودرو که شامل کمک فنر هاست، نیاز به تعمیر داشته و باید با استفاده از دستگاه مخصوص تنظیم شود.
  • مشاهده فرسودگی در تایرها می تواند نشانگر مشکلی در کمک فنر ها باشد که پس از آزمایشات مربوطه، کمک فنر ها باید تعمیر یا تنظیم شوند.
  • شنیده شدن صدای جیر جیر کمک فنر نیز میتواند نشانه خرابی باشد.

bad shock absorber symptoms

علت شنیده شدن صدای جیرجیر از کمک فنر

سیستم تعلیق عقب ماشین مجهز به فنر لول مجزا می باشد. در صورتی که این فنر لول در جای خود تکان بخورد، باعث ایجاد صدا در کمک فنر می شود. از راه حل های موقت این مشکل، می توان زدن مقداری روغن به کمک فنر را مثال زد. در بعضی موارد، شاهد رد کردن شلنگی مقاوم از فنر لول می باشیم که علاوه بر صدا، مشکل وارد شدن ضربه به فنر لول را هم برطرف می کند.

the cause of unusual noises in a shock absorber

چگونه کمک فنر خودرو را تست کنیم؟

  • در روش اول، شما باید خودرو را در مکانی مستقیم و بدون شیب پارک کرده و فاصله خودرو را از زمین اندازه بگیرید. در صورتی که ارتفاع خودرو از زمین، از مقدار استاندارد کمتر یا بیشتر بود، لازم است تا برای تنظیم کمک فنر های خودرو، به تعمیرکار مراجعه کنید.
  • در روش دوم، هدف ما بررسی قدرت کمک فنر ها می باشد، به طوری که به کمک زانو و دستانتان، تمام وزن خود را بر روی سطحی از کاپوت گذاشته که خم نمی شود و ماشین را به سمت پایین فشار دهید. در صورت بالا پایین شدن های متعدد، بدانید که کمک فنر ها قدرت لازمه را ندارند.
  • در روش سوم، با نگاه کردن به کمک فنرها، دقت کنید تا در صورت مشاهده ردی از روغن که از کمک فنر نشتی کرده، خودرو را به تعمیرگاه برده و خرابی کمک فنر ها را رفع می کنید.

نکات تاثیرگذار در تعویض کمک فنر

  • قابل توجه تان باشد که با توجه به نوع خودرو، کمک فنر ها با یکدیگر متفاوت هستند. کمک فنر های خودروهای سواری با خودروهای باری و سوپراسپورت تفاوت زیادی دارند. از رایج ترین کمک فنرهای خودرو های سواری، کمک فنرهای هیدرولیکی می باشند.
  • بهتر است کمک فنر های جلو و عقب با هم تعویض شوند. کار کردن دو فنر نو و سالم کنار هم باعث می شود تا قطعه های قدیمی، قطعه های جدید را تحت تاثیر قرار ندهند.

important factors in replacing a shock absorber

لپ کلام

همانطور که گفته شد، برای اطمینان از امنیت خودرو نیاز است که با مشاهده هر علائمی، کمک فنر های خودروی خود را تست کنیم تا با تعمیر کمک فنرها، از پیش آمدن خسارات سنگین جلوگیری کنیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، از طریق خط تلفنی بارمان با ما در ارتباط باشید.

با سپاس از همراهی شما.

 

نظرات و سوالات خود را بنویسید