دستگاه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

 

گیربکس از اجزای مورد اهمیت خودرو می باشد که تنها به کمک روغن، قادر به انجام کار خود و انتقال قدرت است و در واقع، چرخ دنده های گیربکس، بدون وجود روغن کارایی ندارند. بسیاری از افراد، به دلیل زمان بر بودن روند تعویض روغن، نسبت به رسیدگی به این بخش مهم خودروی خود بی تفاوت هستند و نیازی به سرویس و بررسی دوره ای روغن موتور خود نمی بینند. عدم توجه به وضعیت روغن  گیربکس در مدت زمان طولانی، خسارات سنگینی را به دنبال خواهد داشت. از مشکلات پیش آمده ناشی از تعویض نکردن روغن در مدت طولانی،  میتوان کند بودن روند تعویض دنده، لگد زدن گیربکس و… را نام برد. دستگاه تعویض روغن ATF از کاربردی ترین دستگاه های تعویض روغن برای گیربکس های اتوماتیک است که روند تعویض روغن را بسیار سریع تر و ساده تر می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، با ما همراه باشید.

دوره های زمانی تعویض روغن چگونه است؟

به طور معمول، اگر کیفیت روغن استاندارد بوده و کیفیت معمولی داشته باشد، با پیمایش هر 50 الی 60 هزار کیلومتر، نیاز به تعویض روغن وجود دارد. اما در بسیاری موارد، به دلیل تفاوت در ساختار خودروهای شرکت های مختلف، بهتر است به  راهنمایی های شرکت سازنده توجه کنید و پس از بررسی سبک رانندگی خود و روش استفاده از خودرو، دوره های زمانی تعویض روغن خودروی خود را مشخص کنید.

چرا استفاده از دستگاه، بهتر از انجام روش های سنتی است؟

در بسیاری از تعمیرگاه ها، شاهد استفاده از روش های قدیمی هستیم که تعمیرکار در آن ها، پیچ تخلیه کارتل گیربکس را باز کرده و با تخلیه کامل روغن قدیمی، روغن جدید را اضافه می نماید. روش سنتی، برای گیربکس خودرو بسیار مضر بوده و صرفا جهت دریافت مبلغ بیشتر از شما انجام می شود. در صورتی که در خودرو های جدیدتر، به دلیل قرار داشتن نیمی از روغن در قسمت توربین گیربکس، تقریبا روغنی از کارتل گیربکس خارج نمی شود. همچنین، به دلیل نبود ساکشن، مقداری از روغن  قدیمی میان چرخ دنده ها، کلاچ و ترمزها باقی می ماند.

در صورتی که در تعویض روغن با استفاده از دستگاه مخصوص، میتوان تمام روغن موجود در گیربکس، توربین و چرخ دنده های گیربکس را تعویض کرد. این دستگاه، با ایجاد فرآیندی رفت و برگشتی میان دستگاه و گیربکس، روغن غلیظ و قدیمی را گرفته و روغن جدید را به گیربکس منتقل می کند و بنابراین، عمل تعویض روغن به طور کامل انجام میگیرد.

why is using the machine better than the old ways

رفع ابهامات در مورد استفاده  از دستگاه تعویض روغن

برای انجام تعویض روغن به کمک دستگاه، نیاز است تا خودرو روشن بماند، زیرا نیروی محرکه پمپاژ دستگاه، پمپ روغن خودرو می باشد. با روشن گذاشتن خودرو، توربین گیربکس نیز در مدار پمپاژ روغن قرار می گیرد و روغن به طور کامل تعویض می شود. بسیاری با توجه به مطلب گفته شده، گمان می کنند که با روشن گذاشتن خودرو حین انجام تعویض روغن، باعث آسیب رسیدن به توربین گیربکس می شوند، اما باید بگوییم که این باور غلط است. زیرا در طول عملیات، روغن در حال گردش می باشد و روغن توربین کاهش پیدا نمی کند.

clearing things up about oil change

انواع مختلف دستگاه های تعویض روغن

  • دستگاه های بادی که از رده خارج شده و توصیه نمی شوند، به دلیل آسیب وارد کردن نوسانات توان باد برروی پمپ روغن.
  • دستگاه های برقی که دارای گونه های مختلف از جمله تمام اتوماتیک، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند.

دستگاه برقی نیمه اتوماتیک

برای تعویض روغن با استفاده از این دستگاه، نیاز به دو نفر برای انجام عملیات است تا یک نفر بتواند فرآیند تعویض روغن را بررسی کند و با بررسی گیج های فشار و تندی رفت و برگشت روغن، از بروز تفاوت فشار میان پمپ گیربکس و پمپ دستگاه خودداری کند و دیگری باید در خودرو قرار داشته باشد تا در صورت نیاز به تعویض دنده، این کار را انجام دهد.

دستگاه برقی اتوماتیک

در این نوع از تعویض روغن، شیوه انجام کار تفاوتی با روش نیمه اتوماتیک ندارد، اما دستگاه های اتوماتیک دارای تراز هستند و برای سنجش وزن مخزن های روغن نو و قدیمی می باشند. در بعضی موارد، مجهز بودن دستگاه های اتوماتیک به صفحه نمایش و صفحه کلید مشاهده شده است. در انجام این نوع تعویض روغن نیز، نیاز به دو تعمیرکار وجود دارد.

دستگاه برقی تمام اتوماتیک

برخلاف روش های نام برده شده در روش تمام اتوماتیک، تنها نیاز به وجود یک تعمیرکار است که باید لوله های دستگاه را به گیربکس خودرو وصل کند و حین انجام تعویض روغن، عملیات تعویض دنده را هم انجام دهد.

بهترین روش برای انجام تعویض روغن کدام است؟

همانطور که گفته شد، گیربکس از اعضای حیاتی خودرو بوده و از نیروهای محرکه خودرو می باشد. برای تعویض روغن این بخش حیاتی،  نیاز به دقت در انتخاب روش تعویض روغن آن می باشد تا آسیبی به گیربکس وارد نشود. همچنین، طبق توضیحات داده شده میتوان گفت که دستگاه تمام اتوماتیک، مطمئن ترین دستگاه برای انجام این کار است.

what is the best way to change oil

 نتیجه گیری

با توجه به افزایش روز افزون ارزش خودروهایمان، میبایست رسیدگی بیشتری به قسمت های مهم آن ها انجام دهیم. ما با تعویض روغن با استفاده از دستگاه می توانیم بدون اینکه آسیبی به گیربکس و توربین و چرخ دنده ها برسانیم، از سلامت گیربکس خودرویمان مطمئن شویم.

جهت دریافت راهنمایی های بیشتر از طریق خط تلفنی بارمان با ما در ارتباط باشید.

از همراهی شما سپاس گزاریم.

نظرات و سوالات خود را بنویسید