سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک در خودرو

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک در خودرو

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک در واقع همان سیستم کولر خودرو است ولی در واقع، خودرویی که مجهز به این سیستم باشد از مدل‌های فاقد این سیستم یا دارای کولر معمولی گران‌تر هستند.

برای تشریح این مبحث ابتدا باید با اساس کار سیستم کولر خودرو(Air conditioning) یا اصطلاحا A/C آشنا شویم. در سیستم کولر خودرو فرآیندی رخ می دهد که در آن مایعی فشرده و تبخیر می‌شود و به وسیله فن به درون اتاق خودرو وارد می‌شود تا از گرمای اتاق کاسته شود. اجزای این سیستم عبارتند از: کمپرسور (فشرده ساز)، تبادل کننده گرما (اواپراتور) و دمنده (فن)

مراحل کار کولر خودرو

1. گاز خنک کننده توسط کمپرسور که نیروی آن توسط تسمه‌ای متصل به موتور خودرو تامین می‌شود، فشرده می‌شود که فشار گاز را بالا می برد.
2. گاز وارد رادیاتور (کندانسور) می شود که در این مرحله گاز به حالت مایع در می آید.
3. ماده خنک‌کننده وارد فیلتر خشک سیستم می‌شود و در این مرحله رطوبت آن گرفته می‌شود.
4. پس از گرفته شدن رطوبت گاز، این گاز به درون اواپراتور انتقال می یابد که این انتقال باعث کم فشار شدن گاز می گردد.
5. ماده خنک‌کننده سرد در حالت گاز درون اواپراتور جاری می‌شود. این تبخیرکننده به صورت یک تعویض‌کننده دما عمل می‌کند و هوایی که توسط فن از میان آن عبور می‌کند را خنک کرده و این هوای خنک از طریق دریچه های کولر به داخل اتاق هدایت می شود.

تهویه مطبوع اتوماتیک ماشین

یکی از عیوب بزرگ این سیستم وابستگی دمای هوای ورودی به کابین، به دمای هوای محیط بیرون است و در این سیستم اواپراتور توان محدودی برای خنک کردن هوا دارد و این بدان معنی است که شما باید به طور مداوم دمای کولر خودرو را تنظیم کنید تا به دمای مورد نظر خود برسید. بنابراین در این سیستم می باشست به صورت دستی دمای کولر خودرو را تغییر دهید تا به دمای مطلوب خود برسید.

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک در خودرو چیست

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، مکانیزمی همانند کولر دارد اما با این تفاوت که دیگر دمای مورد نظر بصورت دستی و حسی بدست نمی آید، بلکه با این سیستم شما می توانید دمای اتاق را با دقت نیم درجه سانتیگراد تنظیم کنید . این سیستم به اصطلاح بصورت حلقه بازخوردی عمل می کند، که خروجی این مکانیزم به اطلاعاتی تبدیل می‌شود که به کنترلر ورودی داده می‌شود، این فرایند باعث می شود که سرنشینان خودرو قادر به کنترل دمای داخل اتاق باشند. به عنوان مثال اگر شما درجه دما اتاق را روی 18 درجه تنظیم کرده باشید، سیستم دائما در حال اندازه‌گیری دمای هوای خروجی است و اطلاعات آن را به کنترلر ورودی می‌فرستد و دما را ثابت روی عدد وارد شده ثابت نگه می دارد.

مکانیزم عملکرد این سیستم به این صورت است که کنترلر ورودی اطلاعات را گرفته و مورد تجزیه و تحلیل قرار میدهد و متناسب با آن دستوراتی برای اجزای سیستم صادر می کند، مثلاً اگر شدت گرمای هوای بیرون زیاد شود کنترلر به فن دستور می دهد تا سرعت خود را افزایش دهد تا دمای هوای داخل کابین ثابت بماند.

تهویه مطبوع اتوماتیک خودرو

سیستم‌های تهویه مطبوع اتوماتیک پیشرفته‌، از سنسورهای خورشیدی که روی داشبرد اتومبیل تعبیه شده اند، استفاده می‌کنند تا میزان گرمای ورودی به اتاق را اندازه گیری کنند و بنا بر اطلااعت بدست آمده به صورت اتوماتیک، شدت کارکرد سیستم را تغییر دهند تا راننده و سرنشینان تغییر دما را احساس نکنند.

امروزه اکثر خودروها مجهز به سیستم کولر هستند و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک به عنوان آپشن اضافی در نظر گرفته می‌شود، لازم به ذکر است که تمامی اتومبیل های مدل‌ روز دنیا دارای این آپشن هستند.